Много заболявания могат да бъдат причина за възпаление на белия дроб, но с помощта на билките вие можете да облекчите състоянието си.
Белите дробове са чифтни органи на дихателната система, които са разположени в Гръдния кош. Те са покрити с тъничка ципа, която е наречена плевра. Главната функция на белия дроб е да осигурява на кръвта нужния кислород. Възпалението на тези чифтни органи е сред най-тежките им заболявания, затова днес ще ви предложим билки, с помощта на които можете да облекчите състоянието си.
Видове възпаления на белия дроб
1. Пневмония – заболяването е бактериално възпаление, което засяга само отделни участъци от органа. Симптомите, които предизвиква пневмонията са покачване на температурата, задух, потене, влажна кашлица, умора, отпадналост, липса на енергия и други.
2. Туберкулоза – заболяването причинява възпаление на белите дробове, но има опасност да засегне и храносмилателната система, костите, ставите и други. За главен причинител на туберкулоза се счита бацила на Кох. Симптомите, с които се изразява заболяването са влажна кашлица, при която се изхвърлят кървави храчки, покачване на температурата, обилно потене, бърза загуба на тегло и други.
3. Възпаления на белодробният абсцес – заболяването се описва, като кухина в органа, която е пълна с гной. Причината за развитието на заболяването е инфекция.
Всяко едно от изброените заболявания е доста опасно и мерки за лечение трябва да вземат наложително. За целта ние ще ви предложим билкови отвари, с помощта на които да се преборите с възпаление на белия дроб.
Лечение на възпаление на белия дроб
1. Лечение на хронични белодробни заболявания – за направата на отварата ви трябва билката бударица. О нея се взимат 2 добре пълни чаени лъжички, които се заливат с 250 милилитра вряща вода. Запарете само за 10 минутки и прецедете. Преди за изпиете подсладете с малко мед. На ден изпивайте 3 такива дози.
2. Лечение на белодробни възпаления с билки – смесват се по 5 грама от листата на подбел, цветовете на черен бъз и листа от аспержи. Сместа се залива с чаена чаша вода и се слага на котлона, само да кипне. Сваля се от котлона, слага се капак на съда, в който е отварата и се оставя да кисне за 60 минутки. Следва прецеждането се изпива. На ден пийте 3 пъти по чаена чаша отвара. Тази рецепта е подходяща да се използва при лечение на плеврити и бронхити.
3. Възпаление на белия дроб – счукайте семената от черен хинап в дървено хаванче и вземете от тях 100 грама. Добавете към тях малко хладка вода, за да получите кашичка. Сложете я в ленена кърпа и наложете върху гърдите за 10 минутки. Използва се най-вече за лечение на бронхит.
4. Лечение на бронхит – смесете по 100 грама свинска мас, краве масло и мед. Добавете към тези продукти и 15 грама сок от алое, бъркайте. Лека се взима 2 пъти на ден, като разтворите супена лъжичка от него в чаша топло мляко. Не се препоръчва за прием от бременни жени, възпаление на пикочния мехур или бъбреците и при кървящи хемороиди.
Специалистите са категорични, че при наличието на възпаление на белите дробове е тай-добре болният да вдишва чист въздух. Това може да стане като разположи леглото до отворен прозорец или полежи добре завит на балкона.
Освен това влажността в стаята трябва да е висока.
За да се помогне на организма да се възстанови по-бързо, е добре да намалите малко количеството приемана храна за сметка на приема на пресни плодове (лимони, касис, портокали, малини, грозде и др.).
Залагайте основно на плодове и зеленчуци с богато съдържание на витамин С.
Приложете и компреса на вашите баби – с кромид лук. Нарежете на ситно кромид лук и го запържете в малко мазнина. Разстелете го върху подходящо парче плат и го наложете като топъл компрес върху гърдите си. Подновявайте компреса на всеки час.
Можете да приложите и друг компрес – сгорещете 2-3 с.л. мас или олио. Потопете парче плат или кърпа в мазнината, отцедете и поставете върху гърдите. Поставете още една кърпа отгоре и вълнен шал. Оставете компреса да подейства поне 30 минути.
В старите тефтери можете да намерите и рецептата със сок от моркови за лечение на възпаление на белия дроб. За целта изцедете сока от няколко моркова и го варете с небет шекер, докато се получи гъст сироп. Пресипете в стъклен буркан и го съхранявайте в хладилник. Приемайте по 3 с.л. дневно.